تکنولوژی خانه هوشمند چیست ؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر تمامی تجهیزات در زندگی روزمره شما بتوانند به اینترنت متصل شوند ، چه اتفاقی می افتد؟

که این تجهیزات نه تنها کامپیوترها و تلفن های هوشمند بلکه حتی ساعت ها ، بلندگوها ، چراغ ها ، زنگ درب ، دوربین ها، پنجره ها ، پرده های برقی ، ترموستات ها و سایر وسایل  را شامل می شوند . حال اگر تمامی تجهیزات فوق بتوانند با شما در ارتباط باشند و برای شما اطلاعاتی از وضعیت خود بفرستند و همچنین دستورات شما را اجرا کنند چطور ؟

موضوعاتی که مطرح شد ، علمی تخیلی (!) نیستند بلکه موضوعاتی هستند که در بستر اینترنت اشیاء مطرح می­شوند که پایه و اساس کلیدی مسئله اتوماسیون و هوشمند­سازی خانه می ­باشند.

خانه هوشمند تکنولوژی خانه هوشمند تکنولوژی خانه هوشمند 319eed29 c048 4bb3 bb6a 6b224f33bd05 607x630

تکنولوژی خانه هوشمند،  همانطور که از اسم آن مشخص است عبارتست از توانایی کنترل تمامی تجهیزات  مربوط به خانه ، از پرده برقی پنجره ها گرفته تا ظروف غذای حیوانات خانگی ، تنها با فشردن یک دکمه یا حتی صدای شما . به عبارت دیگر تکنولوژی خانه هوشمند به مجموعه­ ای از دستگاه ها، لوازم یا سیستم هایی اشاره دارد که به یک شبکه مشترک متصل می شوند که می ­تواند مستقل و از راه دور کنترل شود. هنگامی که تکنولوژی خانه شما با هم در یک سیستم کار می­کند، می توان آن را به عنوان یک “خانه یکپارچه” نام برد. به عنوان مثال، ترموستات خانه شما، چراغ ها، بلندگوهای صوتی، تلویزیون، دوربین های امنیتی، قفل ها، لوازم و موارد دیگر، به یک سیستم رایج متصل می­شوند که می­تواند از طریق تلفن هوشمند شما یا با فشردن یک دکمه و یا صدای شما کنترل شود. اتوماسیون خانه هوشمند به شما اجازه می­دهد تا به دنیایی لوکس با تکنولوژی بالا قدم بردارید .

با توجه به توضیحات ارائه شده، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که تکنولوژی خانه هوشمند چه مزایایی دارد. در ادامه توضیحاتی در مورد مزایای این تکنولوژی ارائه شده است.

مزایای تکنولوژی خانه هوشمند

  • مدیریت تمام دستگاه های خانگی از یک مکان

همانطور که گفته شد ، فاکتور رفاه و آسایش در این تکنولوژی بسیار حائز اهمیت می باشد. از اینرو برقراری ارتباط تکنولوژی در خانه شما از طریق یک رابط ، گام عظیمی برای فن آوری و مدیریت خانه است. به عبارت دیگر، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که یاد بگیرید چگونه از یک برنامه در تلفن هوشمند و یا تبلت خود استفاده کنید که با این یادگیری قادر خواهید بود کنترل بیشمار از تجهیزات خانه را در دست بگیرید.

  • انعطاف پذیری برای دستگاه ها و لوازم خانگی جدید

سیستم های تکنولوژی خانه هوشمند دارای انعطاف پذیری زیادی در هنگام ورود دستگاه های جدید و لوازم و سایر تکنولوژی ها می­باشند. مهم نیست که با گذشت زمان مدل های جدیدتر و چشمگیرتری به بازار عرضه می ­شوند ، سیستم هوشمند توانایی ادغام این تازه واردان به صورت یکپارچه را داراست که کار شما را به عنوان صاحب خانه بسیار ساده تر خواهد کرد و به شما اجازه می دهد تا با آخرین فن آوری روز دسترسی داشته باشید .

  • برقراری حداکثر امنیت برای خانه

هنگامی که ویژگی های امنیت و نظارت را در شبکه خانگی هوشمند خود ترکیب می کنید، امنیت خانه شما می تواند به سرعت صعود کند. به عنوان مثال، سیستم های اتوماسیون خانگی می توانند سنسورهای حرکت، دوربین های نظارت، قفل درب اتوماتیک و سایر اقدامات امنیتی ملموس را در خانه شما متصل کنند تا بتوانید آنها را از یک دستگاه تلفن همراه قبل از رفتن به رختخواب فعال کنید. شما همچنین در هرمکانی که باشید می توانید هشدارهای امنیتی را در دستگاه های مختلف خود مشاهده کنید و بر فعالیت ها در همان زمان نظارت داشته باشید.

  • کنترل از راه دور

این مورد از مزایای سیستم هوشمند را نمی توان نادیده گرفت. به عنوان نمونه در یک روز فوق­ العاده داغ، که از کار برمی گردید می توانید خانه خود را به اندازه دلخواه خنک کنید . اگر شما عجله دارید تا شام را شروع کنید، اما هنوز در فروشگاه هستید، می توانید فر را روشن کنید تا غذای شما گرم شود. شما حتی می توانید بررسی کنید که آیا چراغ ها را روشن هستند، چه کسی در جلوی درب شما ایستاده و یا در حالیکه در مسافرت هستید مطمئن شوید که تمام وسایل تصویری خود را خاموش کرده­اید.

خانه هوشمند تکنولوژی خانه هوشمند تکنولوژی خانه هوشمند 587542d8 fa2a 4cc3 960f bb1b736d2b00 1080x630
  • افزایش کارایی انرژی

بسته به نحوه استفاده شما از تکنولوژی خانه هوشمند ، امکان افزایش کارایی انرژی در فضای مورد استفاده ، وجود دارد. به عنوان مثال، شما می توانید با استفاده از یک ترموستات هوشمند قابل برنامه ریزی،  کنترل دقیق تر گرما و یا سرمای خانه خود را کنترل کنید و این ترموستات بهترین پیشنهاد برای مصرف انرژی بهینه در طول روز را ارائه می­دهد. همچنین چراغ ها و پرده های برقی  می توانند هنگام غروب خورشید روشن شوند و همینطور چراغ ها می توانند هنگام ورود یا خروج از اتاق به طور خودکار روشن و خاموش شوند، بنابراین نگرانی در مورد مصرف انرژی وجود ندارد.

  • بهبود عملکرد تجهیزات

تکنولوژی خانه های هوشمند نیز می توانند به شما کمک کنند که از لوازم خانگی خود بهتر استفاده کنید. یک تلویزیون هوشمند به شما کمک خواهد کرد که برنامه ها و کانال های مورد علاقه خود را پیدا کنید. یک اجاق هوشمند به شما کمک می کند که غذای خود را آماده کنید بدون اینکه هرگز نگران خام ماندن یا بیش از حد پخته شدن آن باشید. در نهایت، اتصال دستگاه های خود و دیگر سیستم ها با تکنولوژی اتوماسیون باعث افزایش اثربخشی دستگاه­ های شما می­شود و به طور کلی باعث می­شود که زندگی در خانه بسیار ساده تر و لذت بخش تر باشد.

  • مدیریت داخلی خانه

همچنین برای اینکه توانایی شما برای درک اینکه چگونه خانه شما کار می کند، می توان گفت که چیزی وجود دارد. شما می توانید نظارت بر چگونگی تماشای تلویزیون (و آنچه را که تماشا می کنید)، چه نوع غذا هایی که در آشپزخانه مصرف می­کنید، نوع غذاهایی که در یخچال و فریزر خود نگه دارید، و عادات مصرف انرژی خود را در طول زمان نظارت کنید. از این مدیریت، شما ممکن است بتوانید عادت ها و رفتارهای روزانه خود را تجزیه و تحلیل کنید و تنظیمات زندگی خود را به سبک زندگی مورد نظرتان تغییر دهید.

موارد ذکر شده تنها بخشی از مزایای تکنولوژی خانه هوشمند است . در مطالب بعدی بر این موضوع بیشتر تمرکز خواهیم داشت .

با ما همراه باشید .

منبع : https://www.pcmag.com/article/303814/the-best-smart-home-devices-for-2019

نویسنده : علی نیاززاده