خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX Main

KNX تکنولوژی است که وظیفه کنترل اتوماسیون عملکردهای تجمیع شده با کاربری های ساختمان مسکونی ، تجاری یا صنعتی مانند HVAC ، سیستم های روشنایی ، چندرسانه ای ، امنیتی ، مدیریت انرژی و موارد دیگر را داراست.

در این مقاله همه چیز مورد نیاز در مورد تکنولوژی KNX ، نحوه کار KNX و دلیل لزوم استفاده از این تکنولوژی در خانه هوشمند یا محیط کار و یا حتی در پروژه های ساخت و ساز خود را فرا خواهید گرفت.

KNX چیست ؟

خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX knx logo 581x321

برای انتقال داده های کنترلی به کلیه مؤلفه های مدیریت ساختمان (تجهیزات خانه هوشمند) ، بستری لازم است که اتحاد را در بین تجهیزات هوشمند با برندها و زبان های مختلف برقرار کند و از ایجاد چند دستگی جلوگیری کند. از اینرو KNX  یک استاندارد بین المللی شناخته شده در سراسر جهان برای اتوماسیون خانه های هوشمند و کنترل ساختمان است.

تجهیزات KNX می توانند نورپردازی ، پرده و کرکره ، HVAC ، سیستم های امنیتی ، مدیریت انرژی ، فیلم صوتی ، نمایشگرها ، کنترل از راه دور و غیره را مدیریت کنند.

KNX همچنین تنها استاندارد باز در جهان برای کنترل خانه و ساختمان است و مطابق با EN 50090 ، EN 13321-1  و ISO / IEC 14543 می باشد.

برخلاف پروتکل های اختصاصی (که فقط سازنده از آن پشتیبانی می کند) ، KNX یک استاندارد جهانی در سراسر جهان با بیش از 300 تولیدکننده مختلف است که محصولاتی را تولید می کند که همگی با هم کار می کنند و یکپارچه عمل می کنند.

KNX با اطمینان از همه مؤلفه ها ، دستگاه ها ، ویژگی ها و کارکردهای هر ساختمان (یا فضای بیرون) از طریق یک زبان مشترک سریعاً و از راه دور ارتباط برقرار می کند.

KNX چگونه کار می کند؟ 

خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX Bus

خط باس KNX اصلی ترین سیستم عصبی مرکزی برای تمام فرمان ها است. همانطور که در تصویر مشخص است کابل سبز رنگ که در سراسر سیستم کشیده می شود این وظیفه را به عهده دارد و در ادامه همه تجهیزات مختلف ساختمان مطابق با استاندارد KNX به منظور اتوماسیون ساختمان به یکدیگر متصل می شوند.

سیستم کابل سپس توسط مواردی مانند حسگرها ، آشکارسازها ، پارامترها و غیره اداره می شود که به راحتی توسط کاربران نهایی با یک لپ تاپ ، تلفن هوشمند یا رایانه لوحی کنترل می شوند.

باس KNX به موازات منبع تغذیه به کلیه دستگاه ها و سیستم های موجود در شبکه وصل می شود :

 • سنسورها (به عنوان مثال کلیدهای هوشمند ، ترموستات ها و سنسورهای حرکتی و … ) اطلاعات را جمع آوری کرده و آن را به عنوان تلگرام داده ای در باس می فرستند.

 • عملگرها، تلگرام داده ای را دریافت می کنند و سپس اجرا می کنند و همچنین کنترلرها و دیگر کارکردهای منطقی (کنترل کننده دمای اتاق ، کنترل کننده های کرکره و سایر موارد)

 • دستگاه ها و تجهیزات سیستم (به عنوان Line Couplers و  Backbone Couplers).

خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX Energy

بسیاری از عملگر ها همچنین شامل عملکرد کنترلر ، و همچنین عملکرد سنسور هستند (به عنوان مثال برای اندازه گیری ساعات کار ، تعداد چرخه سوئیچ ، جریان ، مصرف برق و موارد دیگر).

نرم افزار کاربردی ، همراه با توپولوژی سیستم و نرم افزار راه اندازی ، از طریق یک رابط ( اینترفیس)  بر روی دستگاه ها بارگذاری می شود.

به سیستم های KNX نصب شده می توان از طریق LAN ، پیوندهای نقطه به نقطه یا شبکه های تلفن برای کنترل مرکزی یا توزیع شده از طریق رایانه ها ، تبلت ها و صفحه های لمسی و تلفن های هوشمند دسترسی پیدا کرد.

برخی از ویژگی های کلیدی ساختار سیستم های KNX عبارتند از :

 • کارکردهای مختلف و توزیع مدل های کاربردی برای اتوماسیون ساختمان با وظایف مختلف.

 • طرح هایی برای پیکربندی و مدیریت منابع در شبکه و اجازه اتصال قسمت هایی از یک برنامه توزیع شده در نقاط مختلف.

 • یک سیستم ارتباطی با یک پروتکل پیام و مدل هایی برای پیش زمینه ارتباطی در هر نقطه .

 • مدل هایی برای تحقق این عناصر هنگام تولید تجهیزات واقعی که در یک اجرا نصب شده و به آن وصل شوند.

چه ساختمان هایی از نظر ویژگی/ کارکردها / تجهیزات و لوازم خانگی می توانند کنترل و مدیریت KNX را انجام دهند؟

خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX Chart

در کاربری های مسکونی KNX با ارائه راه حل های قابل اعتماد ، هوشمند و کاربرپسند که کارایی هایی از قبیل نور ، پرده ، HVAC ، سیستم های امنیتی ، چندرسانه ای ، دستگاه های هوشمند و … را کنترل و مدیریت می کنند ، زندگی را برای ما ساده تر می کند.

در یک ساختمان تجاری ، KNX با هوشمند سازی کارکردهای ساختمان مانند چراغ ، پرده ، HVAC ، سیستم های امنیتی ، مدیریت انرژی و موارد دیگر به بهینه سازی کارایی ساختمان کمک می کند.

هر محصولی که دارای مارک تجاری رسمی KNX باشد ، از آزمایشگاه های تست معتبر KNX موفق بیرون آمده است.

در طی مراحل آزمایش محصولات سازگار با KNX ، تجهیز مورد نظر از نظر اینکه قادر به پشتیبانی از پروتکل KNX هست یا خیر بررسی می شود و داده های مفید با توجه به انواع استاندارد جهانی KNX کدگذاری می شوند.

خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX Brands

چگونه KNX در مصرف انرژی کارآمد است و چگونه هزینه های انرژی را کاهش می دهد؟

سیستم های KNX برای خانه هوشمند و ساختمانهای تجاری نه تنها کنترل بهتر و راحتی بیشتری را ارائه می دهند بلکه همزمان با نظارت و تنظیم هر دستگاه متصل به باس KNX ، هزینه های انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

سیستم های KNX مدیریت انرژی مؤثر را از طریق مانیتورینگ پیک تقاضا ، ردیابی جریان ، نظارت بر شبکه ، حذف بار ، اندازه گیری هوشمند و شمارش پالس انرژی فراهم می کنند.

خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX KNXcons

در چه نوع ساختمان هایی می توان سیستم KNX را نصب کرد؟

زیر ساخت های KNX و سیستم های هوشمند سازی ساختمان KNX تقریباً در هر ساختمان یا فضای بیرونی قابل استفاده هستند – از یک خانه کوچک گرفته تا یک مرکز خرید بزرگ یا یک مجتمع صنعتی.

 • خانه های خصوصی

 • مجتمع های مسکونی (آپارتمان ها ، خانه های بازنشستگی ، خانه های شهری و غیره)

 • دفاتر

 • پلازا

 • مدارس

 • بیمارستان ها

 • مراکز خرید

 • ساختمان های عمومی و فضاهای بیرونی (ساختمان های دولتی ، کتابخانه ها ، زمین شورا و غیره).

 • کارخانه ها و کارخانه های صنعتی

خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX Building

آیا سیستم های KNX می توانند در ساختارهای موجود ساختمان مجدداً مورد استفاده قرار گیرند و آیا این سیستم ها قابل توسعه هستند ؟

سیستم KNX یک گزینه هوشمند همه کاره برای خانه هوشمند (یا هوشمند سازی) است و می تواند با سهولت نسبی در ساختارهای ساختمان های موجود مجددا نصب شود. سیستم KNX همچنین یک سیستم قابل ارتقا است. این بدان معنی است که هر سیستم KNX در هنگام نیاز قابلیت ارتقاء یا برنامه ریزی مجدد را دارد. همچنین پس از نصب سیستم KNX ، این سیستم با هر تغییر سبک زندگی در هر زمان یا شرایط کار با نیازهای فردی سازگار می شود.

فناوری KNX یک راه حل طولانی مدت مناسب برای انواع پروژه های مختلف ساخت و سازهای مسکونی ، تجاری و صنعتی ارائه می دهد زیرا با پیشرفت سریع این فناوری و ایجاد محصولات سازگار با KNX ، کل سیستم به راحتی قابل تغییر است.

.

خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX Charttt

مزایای اصلی استفاده از فناوری KNX علاوه بر مقرون به صرفه بودن آن در مصرف انرژی چیست؟

در زیر 10 مزیت اصلی استفاده از سیستم های KNX برای اتوماسیون خانه هوشمند و هوشمند سازی ساختمان آورده شده است:

 • KNX استاندارد بین المللی برای اتوماسیون خانه هوشمند و کنترل ساختمان است بنابراین تکنولوژی آینده به حساب می آید.

 • KNX قابلیت همکاری بین محصولات با گواهینامه رسمی محصولات KNX را تضمین می کند.

 • KNX به معنای کیفیت محصول بالا است.

 • سازنده منحصر به فرد نرم افزار ابزار مهندسی مستقل می باشد. (ETS)

نرم افزار رایانه ای ETS امکان برنامه ریزی ، مهندسی و پیکربندی کلیه محصولات دارای مجوز KNX را فراهم می کند. این نرم افزار مستقل از برند می باشد ، به این معنی که یکپارچه ساز سیستم قادر است محصولات تولید کنندگان مختلف را در یک برنامه بگنجاند.

 • KNX را می توان برای کلیه کاربری ها در اتوماسیون خانه هوشمند استفاده کرد.

KNX می تواند برای کلیه کارکردها / برنامه های ممکن در خانه و کنترل ساختمان اعم از روشنایی ، کنترل شاتر تا امنیت ، گرمایش ، تهویه ، تهویه مطبوع ، نظارت ، هشدار دهنده ، کنترل آب ، مدیریت انرژی ، اندازه گیری و همچنین لوازم خانگی ، صوتی و چیزهای دیگر استفاده شود.

KNX راحتی و امنیت را بهبود می بخشد و به میزان زیادی در ذخیره انرژی ، کاهش هزینه ها و حفاظت از آب و هوا کمک می کند (حداکثر 50٪ برای کنترل روشنایی و همین مقدار برای برنامه های گرمایشی).

 • KNX را می توان در انواع تنظیمات مسکونی ، تجاری ، صنعتی و فضای باز استفاده کرد.

 • KNX از انواع حالت های مختلف پیکربندی پشتیبانی می کند.

 • KNX از چندین شکل رسانه ارتباطی پشتیبانی می کند.

 • KNX را می توان با سایر سیستم ها همراه کرد.

خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX KNX Update building control large 1

کنترل از راه دور عملکردهای خانه هوشمند

خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX Tools 1
خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX tools 2
خانه هوشمند خانه هوشمند در بستر KNX tools 3
منبع : www.bemi.fi