استانداردهای هوشمندسازی

zigbee zigbee استانداردهای هوشمندسازی zigbee 1 300x169

زیگبی نوعی شبکه بی سیم است که در انستیتو مهندسان برق و الکترونیک با کد IEEE802.15.4 استاندارد سازی شده است. در فن آوری Zigbee  طراحی به نحوی ست که سیگنال های رادیویی دیجیتال با انرژی کم (low power) در شبکه­­ های شخصی (PAN) با وسعت و برد کم توزیع می شود و پهنای باند به دست آمده نیز کم است. در قبال از دست دادن پهنای باند انتقالی و برد پوشش، قیمت مقرون به صرفه و مصرف بسیار کم انرژی به دست می آید.

Z-Wave یک پروتکل ارتباطی بی سیم است که در درجه اول برای اتوماسیون ساختمان استفاده می شود. این پروتکل برای کنترل محل های مسکونی و مغازه ها و به منظور ارائه یک روش ساده و قابل اعتماد برای کنترل مواردی چون روشنایی، سیستم امنیتی، سینمای خانگی، پنجره های اتوماتیک و … استفاده می شود. مانند دیگر سیستم های کنترلی موجود در بازار ساختمان ، Z-Wave نیز می تواند از طریق اینترنت و به وسیله یک  gateway  یا یک دستگاه کنترل کننده مرکزی کنترل شود.

zigbee استانداردهای هوشمندسازی z wave 300x300
zigbee استانداردهای هوشمندسازی knx logo 300x300

 KNX یک استاندارد بر مبنای یک مدل سیستم ارتباطی باز (OSI) بوده و یک پروتکل ارتباطی شبکه است که در خانه‌های هوشمند به‌کار می­رود. از مشخصات پروتکل KNX می­توان به استاندارد باز با ۲۵ سال سابقه ، توسعه یافته بوسیله انجمن استاندارد سازی اروپا، ساخته شده بر پایه ارتباط ساده ، عملی و اصولی بین وسایل الکتریکی، يکي از اصلی ترین استانداردهاي مورد استفاده در هوشمند سازی ساختمان با انواع کاربري، ارتباط بسیار ساده تجهيزات کنترلی از طریق کابل، پشتیبانی از سیستم های مختلف کنترلی (روشنایی ، سرمايش و گرمايش ، امنيتی ، توانایی تعامل و سازگاری با دیگر پروتکل ها، تولید تجهیزات سازگار با آن در بیش از ۱۱۴ شرکت معتبر نظیر ABB و  SIEMENS اشاره کرد. از مزایای KNX  می­توان به استفاده از آخرين تکنولوژي در هوشمندسازي ساختمان، افزايش عمر تجهيزات، بهينه سازي مصرف انرژي، تطبيق با محيط از نظردکوراسيون داخلي، امكان تعريف سناريو، استفاده از بستر هاي شبكه  IP، امکان کنترل سيستم به صورت يکپارچه، سرعت بالاي ارسال و دريافت ديتا، قابلیت کنترل از راه دور به وسیله تلفن و اینترنت، تعریف انواع سناریو های کاربردی و منطق های کنترلی، ایمنی و امنیت بالا  اشاره کرد.

Internet of Things به اختصارIOT و یا هماناینترنت اشیا یک سیستم مرتبط با تجهیزات محاسباتی، ماشین­های دیجیتالی و مکانیکی، آبجکت ها، حیوانات و یا انسان است که دارای شناسه منحصر بفرد بوده و توانایی انتقال داده روی شبکه، بدون نیاز به تعامل و دخالت انسان را دارد. یک شیء در اینترنت اشیاء می تواند یک انسان، یک مزرعه پر از حیوان با (bio-chip transponder) یک وسیله الکترونیکی است که زیر پوست حیوانات برای تولید یک شناسه منحصر بفرد نصب می شود)، یک اتومبیل با سنسور داخلی هشدار دهنده تنظیم باد لاستیک ها، یا هر شیء دیگری باشد که قابلیت تخصیص آدرسIP روی آن و توانایی انتقال دیتا روی بستر شبکه را دارد.اینترنت اشیاء، نسخه تکامل یافته‌ی تکنولوژی­های بی سیم، سیستم های میکروالکترومکانیکی، سرویس های میکرو و اینترنت است.این همگرایی بین تکنولوژی های عملیاتیو فناوری اطلاعاتبه آنالیز داده های تولید شده توسط ماشین و بهبود آن کمک شایانی می کند.

zigbee استانداردهای هوشمندسازی iot 300x300